Amit a passzívházról tudni érdemes
Egyre népszerűbb Európa szerte a passzívház, amely Németországból indult energiatakarékos hódító útjára 1990-ben. Építésének költségei köztudottan magasabbak ezért rögtön felmerül a kérdés, hogy megéri-e?
Mi az a passzívház?
Passzívháznak nevezzük azokat az épületeket, amelyek különálló hűtési-fűtési rendszert nem igényelnek, mivel a nap energiáját, a belső hőforrásokat, valamint a visszanyert energiákat használják fel az épület hőmérsékletének fenntartására. Külön energetikai számítási rendszer használatos, amelyet PHPP-nek neveznek.
A passzívház megalkotása a német dr. Wolfgang Feist nevéhez kötődik, aki egyúttal a Passivhaus Institute Darmstadt alapítója. Ez az intézet felelős a passzívház szabványok és építési eljárások meghatározásáért, naprakészen tartásáért, illetve náluk lehet regisztrálni a passzívház építésének feltételeinek megfelelően készült épületünket.
Milyen anyagból épülhet?
Bármilyen építőanyagból készülhet, ha a PHPP számítások megfelelőek, tehát téglából, betonból, fából, de akár vályogból is. A PHPP egy speciális energiahasználatra vonatkozó számítás, amellyel azt tudjuk mérni, hogy az épület megfelel-e a passzívház kritériumainak.
Mik az építésének sarokkövei?
Az egyik legfontosabb érték az „U”, amely a hőátbocsátás jele. A szabványok a különböző felületek „U” értékét nagyon szigorúan maximalizálják, ha azt az épület bárhol átlépi egyrészt nem lesz olyan hatékony a rendszer, másrészt pedig az épület nem számít passzívháznak.
Nézzünk meg néhány fontos szabványt:
- mindent PHPP számítással kell igazolni
- meg van szabva az éves fűtési energia maximuma
- a falak és a nyílászárók hőátbocsátási értéke szintén maximalizálva van
- az épületbe jutáskor a friss levegő 17 °C-na
- természetes energiahordozóból nyert energia fajlagos értékét szabvány határozza meg
- a légtömörség maximuma meg van szabva
Mire kell figyelni a tervezéskor?
- tájolás/árnyákolás: téli és nyári napenergia gazdaságos felhasználása, hővédelem
- extra hőszigetelés: az az ideális, ha a hőszigetelő rendszer körbeveszi a házat, vagyis a talaj felé is ugyanolyan vastag, mint a falakon.
- hőhídmentes szerkezetre (élek és sarkok kialakítása)
- hőtechnikai értékek „U” határon belül maradása
- 3 rétegű, gázzal töltött hőszigetelő ablakok. Az U értéket az üvegnek, a tokszerkezet nek és az ablakosztónak együtt kell teljesítenie
- légtömörségi előírások betartása
- geotermikus energia használata, hőcserélő rendszer kialakítása
- a házban a szükséges levegő cseréjét hővisszanyerős szellőztetőgéppel kell megoldani
Mik a passzívház előnyei?
- alacsony fűtési költségek
- ökológiai lábnyom minimális, mivel a CO2 kibocsátás alacsony
- egész évben állandó hőmérséklet és a páratartalom
- falak belül ugyanolyan melegek, mint a levegő
- nincs hidegsugárzás
- nincs huzat
- hőcserélő rendszernek köszönhetően mindig friss a levegő
- a szűrt levegőnek köszönhetően a pollenek 70%-a kívül reked
Miért kerül többe?
A hőszigetelés költségei egyértelműen magasabbak, hiszen vastagabb szigetelés szükséges hozzá. A hőmegtartás továbbá három fontos költségnövelő tényezőt takar: a hőszigetelő burok kialakítása miatt a talaj irányába is a falakéhoz hasonló vastagságú szigetelés kell, a hővisszanyerő szellőzés kiépítése szintén megnöveli a költségeket, valamint a passzívház szabványában meghatározott nyílászárók többletköltsége is ide számolandó.
Min lehet spórolni építésekor?
Spórolunk azonban a gáz bekötés kötéségén, a kazánon, amiből még egy olcsó darab is jelentős összeg, valamint a kéményen. Utóbbi noha bizonyos esetekben kötelező csak, de költségnövelő tényező, amellyel passzívház esetén nem kell törődnünk.
Megéri-e összességében passzívházat építeni?
Mivel a rezsin folyamatosan spórolunk, így hosszú távon anyagi szempontból mindenképp megéri. A másik szintén fontos szempont az az egészség, hiszen a nap 24 órájában friss, szűrt levegő kering a házban. Ez minőségi javulás a nem passzívházak hagyományos ablakos szellőztetéséhez képest, valamint ezzel a technológiával az allergiás tünetek csökkenthetők, illetve a jövőbeli kialakulásuk kockázata minimalizálható.
Az ökológiai lábnyomunkra is kedvező hatással van a passzívház, amivel hozzájárulunk bolygónk tisztán tartásához és a fosszilis energiahordozók használatának csökkentéséhez.